Zsrban oldd vitaminok. /A zsradk fontos a felszvdsukhoz/
A - vitamin (Hmkpz s a ltsrt felels) (A srgarpa sok btakarotint tartalmaz, legjobban fzve hasznosul, egyedli zldsg, ahol nem nyersen hasznosul jobban a vitamin, svnyianyag)
D- vitamin ( Nagyon fontos a porc - s csonkpzdshez)
K- vitamin ( A vralvadsnl nagyon fontos szerepet jtszik)
E- vitamin (Antioxidns, hatssal rendelkezik, hozzjrul szervezetnk megfelel mkdshez)
Az A-vitamin, ms nven retinol zsrban oldd vitamin. Elssorban a sejtek fejldsben, illetve nvekedsben jtszik fontos szerepet. A szervezetben raktrozdik, gy a tlzott bevitel hipervitaminzist eredmnyezhet. Az A vitamin hasznostshoz fontos a hibtlanul mkd zsranyagcsere.
Az A vitamin leggyakrabban nvnyi lelmiszerekbl, provitamin (bta karotin, srgarpa) formjban jut a szervezetbe. A bta karotin a mjban alakul t A vitaminn. Az llati eredet lelmiszerek A-vitamint tartalmaznak. A napi szksglet felnttek esetben 5000-8000 NE (Nemzetkzi Egysg), 1 NE 1 µg retinolnak, ill. 6 µg A-elvitaminnak (β-karotinnak) felel meg. A gyerekeknek valamivel kevesebbre, a terheseknek s a szoptat anyknak valamivel tbbre van szksgk. Figyelem: terheseknl a 10 000 NE-t meghalad napi adag fejldsi rendellenessghez vezethet. A vitamin hiny lphet fel a zsrfelvtel zavaraiban, krnikus mjbetegsgben, extrm egyoldal tpllkozskor.
Az A-vitamin hiny tnetei
Az A-vitamin hiny farkasvaksghoz, a kthrtya kiszradshoz, a szaruhrtya elhomlyosodshoz, a br szrazz vlshoz, hajhullshoz s a gyermekeknl nvekedsi zavarokhoz vezethet. A hipervitaminzis tnetei lehetnek: fejfjs, szdls, hnyinger, hnys, nyomsfokozds az agyban (kzponti idegrendszeri problmkkal), brbetegsgek, hajhulls.
Az A-vitamin hiny esetleges komplikcii
Hossz ideig fennll A-vitamin-hinyos llapot teljes vaksghoz vezethet.
Az A-vitamin hiny kivlt okai
Az A-vitamin-hinyt ltalban a helytelen tkezs vagy felszvdsi zavar okozza.
Hinynak slyossga az letkorral fordtottan arnyos. A retinol specilis fehrjhez ktdve (retinol- kt fehrje=RBP) kerl a mjbl a keringsbe, gy fehrjehinyos llapotban a szlltsa vlhat elgtelenn.
Mit tehet n A-vitamin hiny esetn
Az A-vitamin hiny megelzhet ditval, sok A-vitamin tallhat a halmj-olajban, a mjban, a tojssrgjban, a vajban, a tejsznben, zldsgekben (srgarpa).
A-vitamin hiny esetn
Az orvos a beteg vizsglatn kvl vr s szemszeti vizsglatot kr. A betegek tabletta, kapszula formjban, vagy injekciban kaphatnak A-vitamint, a betegsg slyossgtl fggen.
Az A-vitamin hiny megelzse
Provitamin A-t s A-vitamint tartalmaz az sszes zld nvny, klnsen a srgarpa, a spent s gymlcsk, csukamjolaj, mj, vaj, tej, tojssrgja. Az A vitamin fontos:
a ltsi folyamatokhoz (sttben lts),
a gyerekek nvekedshez,
a br s a nylkahrtyk felptshez s fejldshez valamint
a sejteket krost szabadgyk tmadsok kivdshez (antioxidns hats). A karotinoidok cskkenthetik a rk bizonyos fajtinak kockzatt. Egyes kutatsok szerint a bta-karotinban gazdag trenddel cskkenhet a td-, br-, gyomor-, vastagbldaganatok szma.
D-vitamin
A D-vitamin zsrban olddik, amely napstssel s megfelel tkezssel kerl a szervezetnkbe.
Nagyvrosokban, ahol sr a szmog, emelni kell a D-vitamin bevitelt.
A D vitamin fontos szerepet jtszik a csontozat s fogazat norml szerkezetnek kialaktsban s megrzsben.
Szksges, a kalcium felszvdshoz s a csontokba val beplshez
Rszt, vesz a megfelel izomfejldsben s - mkdsben
Szksges, az immunrendszer megfelel mkdshez
A D- vitamin hinya problmkhoz vezethet.
Ilyen pldul
Ø a csontritkuls (osteoporosis)
Ø izomgyengesg, izomtmeg megfogyatkozs
Ø a szv, rrendszeri panaszok (magas vrnyoms, relmeszeseds, stroke)
Ø az autoimmun betegsgek (gyulladsos blbetegsg, rheumatoid arthritis)
Ø az angolkr
Ø a mellrk, prosztatark s a vastagblrk
D vitamin szinten tartsa a fentiek elkerlse miatt rendkvl fontos.
A D-vitamin szintnk feltltsnek termszetes forrsai egyes lelmiszer fajtk, mint a tkehal mj, az olajos halak, tej (az EU-ban D-vitaminnal dstjk),
egyb tejtermkek (vaj, sajt), tojs, s a napozs
(UV-B sugrzs).
Zsrban oldd vitaminknt szervezetnk kpes tartalkolni, de a fokozatos feltltsrl nem rt gondoskodni.
ltalnossgban , nagyon kevs d vitamin ellltshoz szksges telt tudunk magunkhoz venni, ezrt nagyrszt csak UV-B (napozs) hatsra termeldik szervezetnkben.
Nyri hnapokban a D-vitamin szintnket nagyon knnyen tudjuk tlteni mrtkletes napozssal, amennyiben az idjrs is lehetv teszi.
Azonban oktbertl prilisig terjed idszakban Magyarorszgon az idjrsi viszonyok nem teszik lehetv a napon val tartzkodst, ezrt javasolt mestersges napfnnyel, szolriumozssal ptolni.
K-vitamin
A K-vitamin zsrban oldd vitamin, gyakran hasznlt msik neve a fillokinon, amely egyben elfordulsra is utal (filum = levl). A D-vitaminhoz hasonlan kt f formtumt klnbztetjk meg, a K1 s a K2 vitamint. A K1 vitamint a zld nvnyek, a K2 vitamint a baktriumok szintetizljk. Nhny mestersgesen ellltott K-vitamin vzben is olddik. Szintn van provitaminja is, amit menadion-nak neveznek.
Mihez szksges
A vralvadshoz (II, VII, IX s X. faktor)
Alvadsi faktorok kpzse
Mennyi szksges belle?
Az ember K-vitamin szksglett felerszben fedezi a tpllkkal felvett s a blrendszerben l baktriumok ltal termelt K-vitamin. A tpllkkal bevitt K-vitamin 10-70%-a szvdik csak fel. ppen ezrt hosszan tart, blgyulladssal jr betegg, vagy antibiotikus terpia kvetkezmnye lehet K-vitamin hiny. Az jszltteknl ezt a hatst a blbaktriumok csekly szma okozza. Mindkt hinyllapot velejr tnete a vrzkenysg.
Miben tallhat meg
Legjobb K-vitamin forrsaink a zld leveles zldsg- s fzelkflk, a kposzta, a brokkoli, a paraj, a tej- s tejtermkek, valamint a mj.
Napi szksglet / adagols letkorok szerint.
Flvesnl fiatalabb:
-
5 Szksglet (mikrogramm)
-
7-12 hnap 10 Szksglet (mikrogramm)
-
1-3 v 15 Szksglet (mikrogramm)
-
4-6 v 20 Szksglet (mikrogramm)
A hiny s tbblet hatsa
Hinyllapotok
K-vitamin hinyban a kvetkez tnetek lphetnek fel: vrzkenysg, vralvadsi zavarok, zsrfelszvdsi- s/vagy mjfunkcis zavarok.
Tladagols
Tladagolsa jelenleg nem ismert.
E – Vitamin
Az E-vitamin ( tokoferol) egy antioxidns hats zsrban oldd vitamin, vd a szabad gykk krost hatstl. Fkpp az egyes sejtek sejthrtyjt vdi, hozzjrul az regedsi folyamatok gtlshoz.
Ezt a vd hatst gy ri el az E-vitamin, hogy nagy oxidl hatsa rvn a szabad gykk hamarabb lpnek vele reakciba, mint a szervezetnk sejtjeivel. Szabad gykk minden sejtben keletkeznek azok anyagcserje sorn, ez egy termszetes folyamat.
Ha pldul sportols sorn a testnk intenzvebb anyagcsert folytat, a nagyobb oxign felhasznls miatt tbb szabadgyk keletkezik, melyek krosthatjk az izomszveteket is, fradtsgot s fjdalmat okozva.
Egyes kutatsok szerint az E-vitamin hatkony ezeknek a panaszok cskkentsben is antioxidns hatsa miatt.
Zsroldkony tulajdonsgnl fogva fkpp az egyes sejtek sejthrtyjt vdi, gy vdfaktorknt hozzjrul az antioxidatv folyamatokhoz, s az regedsi folyamatok gtlshoz.
J a szvnek s az agynak
Az E-vitamin vdi a szvet, ugyanis szabad gyk fog hatsa vdi a szv koszorereit
(ez a szvizmokat vrrel ellt r) a krosodsoktl, gy kevsb alakul ki relmeszeseds. A vrlemezkk sszecsapdst, vagyis a vrrgkpzdst gtolja, ezzel vd a trombzis, a szvroham s a szlts kialakulsa ellen is.
Az agyunk szmra is jtkony hats, mert az idegsejteket vd sejtek sok zsrsavat tartalmaznak, melyek szintn ki vannak tve a szabad gykk krost hatsnak.
Az E-vitamin segti a megfelel llapot fenntartst, s cskkenti pldul az Alzheimer-kr kialakulst.
Az immunrendszer vdfunkcijt is sok ponton tmogatja,
v cskken a fertzsek kialakulsa.
v Cskkenti a br srlkenysgt,
v gyorstja a sebgygyulst,
v vdi a vrsvrtesteket a krosodsoktl.
E-vitamin szedse nagyon fontos olyanoknl, akik lgszennyezdsnek vannak kitve, mivel a lgszennyezs egyrszt cskkenti a felszvdst, msrszt a hatsra keletkez krok enyhtsben is jtkony hats az E-vitamin.
Hinya frfiaknl
termketlensget s a nemi aktivits esetleges cskkenst okozhatja,
nknl pedig a terhessg krosodst, a magzat mhen belli elpusztulst vlthatja ki.
Az eddig ismertetetteken tl ms, biolgiai rtelemben vett hatsa nincs az E-vitaminnak, vagy legalbbis ezt eddig nem sikerlt bizonytani. Ezt tmasztja al az a tny is, hogy az E-vitamin hinynak nincsenek kifejezett tnetei.
Br irodalmi adatok szerint rendszeres alkalmazsa cskkenti az eddig emltett betegsgek kialakulst, de az nem bizonytott, hogy E-vitamin hinyban ezek a krkpek biztosan kialakulnak.
Ez is arra utal, hogy nem egy adott folyamatban vesz rszt a szervezetben, hanem antioxidnsknt csak ltalnos vd funkcit lt el.
Miben van E-vitamin?
Legfontosabb E-vitamin forrsaink
-
a nvnyi olajok, teht a napraforg-, bzacsra-, tkmag-, olva-, kukoricaolaj, a bzacsra s az egyb gabonacsrk, a mogyor, mandula, des burgonya s a mzli.
-
Az llati eredet lelmiszerek kzl a hs, a mj s a tojs tartalmaz jelentsebb mennyisg vitamint.
Ms zsrban oldd vitaminokkal ellenttben a szervezetben rvid ideig raktrozdik, ezrt rendszeres ptlsa szksges.
Vitaminhiny esetn 100-300 mg-ot ajnlott szedni belle, hipovitaminzis megelzsre elg napi 20-30 mg is, ezt ltalban vitaminkombinci formjban. Az E-vitamin felszvdst elsegti a C-vitamin s a szeln egyidej fogyasztsa. Gtoljk viszont a felszvdst a koleszterinszint cskkentsre felrt epesavkt gyantk (kolesztiramin vagy kolesztipol tartalm gygyszerek), a margarinflkben s flksz termkekben lv transzzsrsavak, a fogamzsgtl tablettk s a nagy mennyisgben elfordul vas, mangn vagy rz a tpllkban vagy az egyidejleg szedett multivitaminokban.
Tladagolsval nem kell szmolni, mert nem tartozik a nagy adagban mrgez vegyletek kz, egyes kutatsok szerint napi tbb ezer milligramm hossz idn keresztli fogyasztsa sem jr semmilyen kros hatssal. Kimutattk viszont, hogy nveli az A-vitamin felszvdst, raktrozst s cskkenti az A-vitamin tladagols tneteit. vatosan szedhet viszont a vralvadsgtl hats K-vitaminnal s ms ilyen tpus gygyszerekkel, mert hatsukat nveli, hiszen az E-vitaminnak is van vralvadsgtl hatsa.
|